DH Zdeňka Vrabce

                    Vedle městské hudby Františka Horského působil další svitavskýdochový soubor, jehož kapelníkem byl Zdeněk Vrabec. tento soubor byl jen o několik měsíců mladší.
                    Zdeněkl Vrabec se přistěhoval do Svitav na podzim roku 1945 ze Svratouchu a stal se učitelem hudby v hudební škole. Pocházel z muzikantské rodiny, jeho otec Jindřich Vrabec hrál na klarinet a byl kapelníkem hudby ve Svratouchu.Jindřichův bratr Jan Vrabec hrál na bubny a jeho syn František Vrabec, po tátovi také bubeník, vedle hry na bicí ještě zpíval.
                    Všichni tito muzikanti přicházeli do Svitav. Po přestěhování určitý čas dojížděli muzicírovat do Svratouchu, později vytvořili vlastní Vrabcovu dechovku ve Svitavách. Přesné datum vzniku neznáme, nepotvrzené domněnky pamětníků se kloní k polovině roku 1947. Ani datum ukončení činnosti Vrabcovy dechovky se nedochovalo, odhad je spojován s koncem hudby Františka Horského, tedy sedmdesátá léta dvacátého století.
                    Z původní Vrabcovy dechovky dodnes žije pan Fratišek Hrabal, který je dodnes výkonným hudebníkem a kapelníkem dechové hudby Svitavanka, která učinkuje v malém složení.